Makula degeneráció

A makula degeneráció vagy AMD (age-related macular degeneration= kor függő makula degeneráció) a 65 évnél időseb emberek között a vakság vezető oka. Mivel az idősödő emberek egyre nagyobb hányadát képviselik az átlagpopulációnak, az AMD okozta látásromlás egyre nagyobb probléma.

Az AMD a makula degenerációja révén jön létre. A makula a szem ideghártyájának –a retinának- az éleslátásért és a centrális (központi) látásért felelős része. Erre van szükség, hogy olvashassunk vagy, hogy autót vezessünk. Mivel az AMD a makulát érinti elsősorban, gyakran a centrális látás is elvész.

A makula degeneráció két típusát a szerint különböztetjük meg, hogy a makulán láthatók e újonnan növekvő vérerek (neovaszkuláris vagy nedves forma) vagy nem (nem neovaszkuláris vagy száraz forma), melyeknek normális esetben nem kéne ott lenni. A száraz forma a gyakoribb, az összes eset 85-90%-át teszi ki. A nedves forma azonban sokkal komolyabb látásvesztéshez vezet.

Száraz makula degeneráció (nem neovaszkuláris forma).

A száraz makula degeneráció a betegség egy korai formája. Ez a makula szövetének öregedésének és elvékonyodásának az eredménye, illetve pigmentek lerakódása a retinán.


A diagnózist a makulán megjelenő sárgás foltok alapján lehet felállítani, melyeket a széteső , elsősorban a makula területén létrejövő szövettörmelékek felhalmozódása hoz létre. Fokozatos centrális látásvesztés létrejöhet a száraz formában, de a tünetek korántsem olyan súlyosak, mint a nedves formában.


Az amerikai National Eye Institute (Nemzeti Szem Intézet) ajánlása szerint bizonyos mikrotápanyagok segíthetnek kivédeni vagy lassítani a száraz makula degeneráció előrehaladását. Erre ajánlásukban a következő formula javasolt: 500mg C-vitamin, 400 NEE-vitamin, 15mg Béta-Karotin és 80 mg Cink-Oxid .


Az AREDS (kor függő szembetegség tanulmány) azt mutatta, hogy bizonyos magas dózisú formulák akár 25%-kal is képesek csökkenteni az AMD előrehaladását. E mellet a szemorvosok UV szűrő napszemüveg viselését is ajánlják az AMD betegeknek a nap káros hatásainak kiküszöbölésére.



Nedves makula degeneráció (neovaszkuláris forma)

Az esetek kb. 10%-ában a száraz AMD egy sokkal előrehaladottabb és károsabb formába megy át, melyet nedves makula degenerációnak neveznek. Ebben az estben új erek nőnek az ideghártya alá (neovaszkularizáció), melyekből vér és folyadék szivárog ki. Ez a szivárgás végleges károsodást hoz létre a fényérzékeny retina sejteken, melyek elhalnak, és vakfoltokat hagynak a centrális látás területén.


A neovaszkularizáció (új ér képződés) a szervezetnek egy rosszul kivitelezett módszere arra, hogy az új érhálózattal több tápanyaggal tudja ellátni a retina sejtjeit. Csakhogy ez komoly problémákhoz vezet, mely akár a centrális látás elvesztése is lehet. A nedves makula degenerációnak két formáját különítjük el:


Klasszikus Amikor az érképződés tiszta elkülönün

ltt vonalai megfigyelhetőek a retina alatt. Ez a formája a nedves AMD-nek a klasszikus koroidális neovaszkularizáció (CNV), mely sokkal komolyabb centrális látásvesztéssel jár.


Az okkult (vagy rejtett) forma: A retina alatti érképződés nem olyan egyértelmű és a szivárgás sem kifejezett. Ennek megfelelően kevésbé súlyos a centrális látásvesztés. 


Tünetek:
A makula degeneráció általában lassú és fájdalmatlan látásvesztést okoz. A korai jelek közé tartoznak az árnyékos foltok a centrális látás területén és a szokatlan homályos látás.


Egy szemész gyakran előbb észreveszi a makula degenerációt, mint az tüneteket okozna. Ezt egy szemfenék vizsgálattal ki lehet szűrni. A diagnózis pontos felállításához fluorescein angiográfiát lehet végezni, mellyel specifikusan lehet vizsgálni a retina vérereit a makula körül.